Startsida

Ortsregister:
(Församlingens namn i fetstil följt av gårds- och/eller torpets namn. Personer i kursiv stil är inte inlagda ännu).


Backa (O), Göteborgs hospital

Johansdotter, Stina Cajsa (1818-1885) 

Broddetorp (R)

Rundqvist, Anders (1735-) 

Broddetorp (R), Hov

Håkansson, Sven (1724-1787) 

Bäreberg (R), Hult

Larsdotter, Britta (1805-1885) 

Bäreberg (R), Varvet

Alberg, Anders Larsson (1845-1932) 

Bäreberg (R), Östorp

Olofsdotter, Annika (1715-) 

Edsvära (R), Ballstorp

Abrahamsson, Johan Peter (1816-1886) 

Högmodig, Peter Jonsson ()

Pettersdotter, Maria (1786-1829) 

Edsvära (R), Borga kvarn

Bengtsson, Bengt (-(1742..1744))

Ingelsson, Anders (1748-1806) 

Olofsdotter, Karin (-(1742..1744))

Edsvära (R), Knutskvarn

Bengtsson, Ingel (1689?-1759)

Svensdotter, Stina (1702?-1772)

Eggby (R), Foxerna, Bredegården

Persson, Frans Ludvig (1870-1947) 

Ekeskog (R), Ekagård, Soldattorp

Ekegren, Lars (1724-) 

Larsdotter, Anna (1763-1816) 

Erska (P), Grävsnäs Värdshus/Krog

Ahlberg, Daniel (1775-1857) 

Erska (P), Hjälmstorp eller Skomakartorpet

Andersdotter, Kerstin (1763-1840) 

Svensson, Anders (1744-1813) 

Erska (P), Vallen

Svensson, Anders (1744-1813) 

Flakeberg (R)

Alberg, Lars (1810-1892) 

Flakeberg (R), Ambjörn Persgården

Götberg, Karl Larsson (1747-1808) 

Flakeberg (R), Göttorp

Falk, Olof Karlsson (1780-1818) 

Flakeberg (R), Göttorp 1:6

Ahlberg, Matilda (1889-1959) 

Flakeberg (R), Olunda, Anders Nilsgården, Kalvekärr

Falk, Olof Karlsson (1780-1818) 

Olofsdotter, Ingrid (1810-1882) 

Flakeberg (R), Olunda, Kalvkärr

Götberg, Karl Larsson (1747-1808) 

Flakeberg (R), Stommen

Jonasdotter, Annika (1750-1835) 

Friel (R)

Andersson, Bengt (-1748)

Johansdotter, Fredrika (1849-1920) 

Larsson, Abel (1863-1948) 

Friel (R), Köregården, Frielshaga

Abelsson, Gustav Henrik (1889-1964) 

Friel (R), Vävaregården

Jonasson, Lars (1752-1817) 

Jonsdotter, Marit (1727?-1767) 

Främmestad (R)

Persson, Karl Vilhelm (1891-1970) 

Främmestad (R), Almetorp

Eriksdotter, Stina (1744-1812) 

Främmestad (R), Annestad Östergård

Eriksdotter, Stina (1744-1812) 

Hallgren, Erik Nilsson (1709?-1757) 

Främmestad (R), Berg

Andersdotter, Britta (1782-1822) 

Eriksson, Jonas (1743-1808) 

Johansdotter, Anna (1842-1930) 

Jonasson, Lars (1779-1854) 

Larsson, Johannes (1811-1878) 

Månsdotter, Karin (1742-1789) 

Olofsdotter, Ingeborg (1702?-1786) 

Främmestad (R), Bodahagen, Gunnarshagen

Larsdotter, Britta (1805-1885) 

Främmestad (R), Brogården

Eriksson, Jonas (1743-1808) 

Jonsson, Erik (1697-1762) 

Främmestad (R), Kyrkotomten

Andersdotter, Kerstin (1763-1840) 

Främmestad (R), Källtomten

Larsson, Johannes (1811-1878) 

Främmestad (R), Lunden

Ahlberg, Matilda (1889-1959) 

Alberg, Anders Larsson (1845-1932) 

Alberg, Lars (1810-1892) 

Johansdotter, Anna (1842-1930) 

Olofsdotter, Ingrid (1810-1882) 

Främmestad (R), Skoglanda

Månsdotter, Karin (1742-1789) 

Främmestad (R), Vindbotorp

Persson, Lars (1761-1809) 

Främmestad (R), Åsen

Olofsson, Anders (1748-1819) 

Främmestad (R), Östergård, Frisegården

Andersdotter, Britta (1782-1822) 

Olofsson, Anders (1748-1819) 

Fägre (R), Humstorp

Lidbom, Anna Margareta Petersdotter (1739-1808) 

Gillstad (R)

Karlsson, Lars (1828-1900) 

Gillstad (R), Borregården, Borrehagen

Eriksdotter, Inga Maria (1841-1916) 

Larsdotter, Maria (1807-1884) 

Larsson, Abel (1863-1948) 

Olofsson, Erik (1807-1868) 

Gillstad (R), Västergård, Nyhage

Karlsdotter, Ingrid Britta (1771-1846) 

Hasslösa (R)

Gren, Bengt Larsson (1793-1868) 

Pettersdotter, Anna Maria (1809-1862) 

Hasslösa (R), Böljan, Trättäng

Bengtsson, Per August (1832-1907) 

Hasslösa (R), Helsinggården

Bengtsson, Peter (1784-1863) 

Hasslösa (R), Nya ledet

Svensdotter, Britta (1782-1857) 

Hasslösa (R), Smetofta

Andersson, Bengt (1739?-1771) 

Arvidsdotter, Maria (1734?-1769) 

Bengtsdotter, Britta (1766-) 

Holmestad (R), Enebacken, Blomsterhult

Jonsdotter, Sara (1773-1848) 

Holmestad (R), Hökatorp, Stora

Larsson, Petter (1764-1814) 

Pettersdotter, Kajsa Lena (1811-1849) 

Hovby (R)

Abelsson, Gustav Henrik (1889-1964) 

Söderlund, Gerda Maria (1901-1968) 

Hovby (R), Skattegården

Abelson, Inge Bernt Gunnar (1923-2002) 

Husaby (R), Blomberg

Pettersdotter, Kajsa Lena (1811-1849) 

Hyringa (R)

Persdotter, Brita (1701-1762) 

Häggesled (R)

Eriksdotter, Elin ()

Jakob, Larsson () 

Svensdotter, Beata () 

Häggesled (R), Hinderstorp, Lilla Lugnet

Nilsdotter, Ingeborg (1760-1824) 

Häggesled (R), Hinderstorp, Stortorpen

Andersdotter, Kerstin (1792-1841) 

Karlsson, Anders (1759-1801) 

Häggesled (R), Tyskgården

Jakobsson, Lars (1747-1791) 

Karlsson, Emanuel (1712-1770)

Larsdotter, Ingeborg (1641?-1713)

Månsson, Karl (1675-(..1729))

Häggum (R), Bustorp

Billingdahl, Laurentius (-1740)

 
      Händene (R)

Bengtsdotter, Britta (1766-) 

Billingdahl, Laurentius (-1740)

Billingdal, Kristina ((..1721)-1782) 

Jonsdotter, Sara (1773-1848) 

Pettersdotter, Lena ((1736..1743)-) 

Rundqvist, Anders (1735-) 

Svensdotter, Britta (1782-1857) 

Händene (R), Baggården

Händahl, Bengt Persson (1728?-1801) 

Händene (R), Ekåsen

Jonsdotter, Annika (1748-1829) 

Händene (R), Fattighuset

Johansson, Peter (1795-1874) 

Händene (R), Gustafsberg

Hult, Lars Andersson (1763-1809?) 

Händene (R), Korshagen, Smedtorp

Bengtsson, Peter (1784-1863) 

Händene (R), Kråkelund

Billingdal, Kristina ((..1721)-1782) 

Händene (R), Skarled

Jansdotter, Kajsa (1757-1836) 

Pettersdotter, Anna Maria (1809-1862) 

Pettersdotter, Sara (1835-1925) 

Händene (R), Skattegården, Tegatorp

Larsdotter, Kajsa (1796-1849) 

Händene (R), Stora Åslätt, Torp

Andersson, Johannes (1770-1832) 

Järpås (R)

Andersdotter, Kerstin (1792-1841) 

Fogel, Peter Olofsson (1790-1846) 

Gunnarsdotter, Ingrid (1764-1831) 

Järpås (R), Höra

Eriksson, Lars (1681-1737)

Järpås (R), Korpegården, Björnkilen

Larsdotter, Maria (1807-1884) 

Svensson, Lars (1761-1814) 

Järpås (R), Ledet

Jakobsson, Magnus (1810-1867) 

Larsson, Jakob (1775-1812) 

Järpås (R), Orreslätt

Karlsdotter, Ingrid Britta (1771-1846) 

Nilsdotter, Ingrid (1737-1802) 

Svensson, Karl (1737?-1796) 

Kållands-Åsaka (R)

Andersdotter, Ingeborg (1644?-1727)

Månsson, Esbjörn (1655?-(..1727)) 

Kållands-Åsaka (R), Bostorp, Ledet

Olofsdotter, Maria (1762-1812) 

Persson, Lars (1754-1813) 

Kållands-Åsaka (R), Bostorp, Skattegård

Olofsson, Erik (1807-1868) 

Kållands-Åsaka (R), Kvänum, Kampegården

Eriksdotter, Maja (1780-) 

Nilsson, Erik (1746-(..1779)) 

Källby (R)

Persson, Erik (1740-1818) 

Lagmansered (P)

Andersdotter, Kerstin (1763-1840) 

Persson, Lars (1761-1809) 

Lavad (R)

Andersdotter, Anna (1774-) 

Lavad (R), Kolmesjö

Emanuelsdotter, Beata (1750-) 

Jakobsson, Lars (1747-1791) 

Karlsson, Emanuel (1712-1770)

Larsdotter, Annika (1722-1767)

Larsson, Jakob (1775-1812) 

Levene (R)

Ahlberg, Daniel (1775-1857) 

Borgstedt, Karin Johansdotter ((1780..1781)-1857) 

Levene (R), Smetofta Kjellersgård

Abelsson, Gustav Henrik (1889-1964) 

Levene (R), Smetofta Kjellersgård, Lugnet

Eriksdotter, Inga Maria (1841-1916) 

Karlsson, Lars (1828-1900) 

Söderlund, Gerda Maria (1901-1968) 

Lindärva (R)

Andersdotter, Maria (1748-1811) 

Lindärva (R), Stommen

Göransdotter, Anna (1793-1853) 

Lindärva (R), Stommen, Glasbacken

Andersson, Johannes (1823-1874) 

Eriksson, Andreas (1783-1839) 

Längnum (R)

Assarsson, Joen ((..1560)-)

Falk, Olof Karlsson (1780-1818) 

Jonsson, Gisle (1592-)

Karlsdotter, Ingeborg (1786-) 

Magra (P)

Borgstedt, Karin Johansdotter ((1780..1781)-1857) 

Magra (P), Bjärlanda, Lunna Mader

Borgstedt, Johan Eriksson (1746-1818) 

Magra (P), Bjärlanda, Soldatstom

Andersdotter, Lena (1737?-1787) 

Marum (R)

Bengtsson, Per August (1832-1907) 

Pettersdotter, Sara (1835-1925) 

Mellby (R)

Andersson, Bryngel (1679?-1762)

Esbjörnsdotter, Agneta ((..1689)-1762)

Johansson, Lars (1824-1897) 

Larsdotter, Maja (1818-1901) 

Mellby (R), Blinneberg, Högen

Andersson, Johannes (1819-1878) 

Johansdotter, Fredrika (1849-1920) 

Larsdotter, Kerstin (1791-1822) 

Petersdotter, Maja (1813-1894) 

Svensson, Anders (1787-1856) 

Mellby (R), Blinneberg, Högen, Backstuga

Andersson, Johannes (1819-1878) 

Mellby (R), Rangeltorp

Bryngelsdotter, Margareta (1720-1795) 

Mellby (R), Äjegården

Larsdotter, Ingeborg (1720-1759) 

Millesvik (S)

Svensson, Anders (1787-1856) 

Naum (R)

Ahlberg, Daniel (1775-1857) 

Norra Kedum (R)

Jansson, Jonas (1738-1797) 

Larsdotter, Maria (1708?-1781) 

Norra Kedum (R), Pilebo

Johansdotter, Stina Cajsa (1818-1885) 

Jonsdotter, Ingeborg (1779-1822) 

Jonsdotter, Karin (1745-1821) 

Jonsson, Jan (1697?-1773)

Nn, Maria (-(1743..1745))

Norra Kedum (R), Sjögerås

Duktig, Johannes Andersson (1780-1851) 

Norra Lundby (R), Ledsgården

Håkansson, Sven (1724-1787) 

Svensdotter, Britta (1782-1857) 

Norra Lundby (R), Ledsgården, Tjurkledsbacken

Andersdotter, Maria (1748-1811) 

Norra Ving (R), Stommen

Jansdotter, Kajsa (1757-1836) 

Norra Vånga (R)

Bengtsson, Ingel (1689?-1759)

Johansdotter, Britta (1748-) 

Magnusson, Per Johan (1837-1913) 

Norra Vånga (R), Bastöna

Andersson, Abraham (1779-) 

Norra Vånga (R), Brusagården

Abrahamsson, Johan Peter (1816-1886) 

Johansdotter, Kajsa (1816-1892) 

Norra Vånga (R), Bäcken

Johansdotter, Maria Katarina (1843-1915) 

Nilsdotter, Maria (1756-1819) 

Norra Vånga (R), Håkan Månsgården eller Arvid Håkansgårde

Eriksdotter, Katarina (1782-1833) 

Jansson, Johannes (1770-1833) 

Norra Vånga (R), Risberga

Ingelsson, Anders (1748-1806) 

Norra Vånga (R), Storandersgården

Eriksdotter, Katarina (1782-1833) 

Larsson, Erik (1760-(1809..1813)) 

Nilsdotter, Maria (1756-1819) 

Norra Vånga (R), Vånga by, Tolsgården

Johansdotter, Kajsa (1816-1892) 

Norra Vånga (R), Västervånga, Tomten

Jansson, Johannes (1770-1833) 

Otterstad (R)

Johansdotter, Britta (1748-) 

Otterstad (R), Gärdesvik

Larsson, Lars (1760-1827) 

Ova (R), Fattigstugan

Gren, Bengt Larsson (1793-1868) 

Pettersdotter, Anna Maria (1809-1862) 

Rackeby (R)

Nilsdotter, Ingeborg (1760-1824) 

Råda (R)

Andersdotter, Britta (1758-) 

Andersson, Håkan (1628?-1714)

Hansdotter, Britta (1692?-1743)

Larsson, Anders (1650?-1696)

Olofsdotter, Maria (1762-1812) 

Persson, Bryngel (1685?-1743)

Svensson, Anders (1787-1856) 

Råda (R), Arvidstorp

Esbjörnsdotter, Agneta ((..1689)-1762)

Råda (R), Dikarboden

Andersson, Bryngel (1679?-1762)

Esbjörnsdotter, Agneta ((..1689)-1762)

Håkansson, Måns (1670?-1743) 

Larsdotter, Anna (1683?-1733)

Månsson, Per (1718-1771) 

Persson, Lars (1754-1813) 

Råda (R), Höberga

Månsdotter, Kerstin (1644?-1714)

Råda (R), Rangeltorp

Larsdotter, Alfrid (1649?-1726)

Råda (R), Siksåsen

Bryngelsdotter, Margareta (1720-1795) 

Larsdotter, Kerstin (1791-1822) 

Saleby (R)

Mårtensson, Olof (1780-) 

Skalunda (R), Skalunda Fattigstuga

Andersson, Lars (1790-1864) 

Skara domkyrkoförs (R)

Larsdotter, Elin (1670?-1725)

Skånings-Åsaka (R), Ranåker, Hagen

Jakobsson, Magnus (1810-1867) 

Magnusson, Per Johan (1837-1913) 

Pettersdotter, Kajsa Lena (1811-1849) 

Skövde (R)

Jonsdotter, Ingrid (1746-1831) 

Jonsson, Johan (1712-(1769..1782)) 

Karlsdotter, Maria (1714-) 

Skövde (R), Måns Svens tomt, No 46

Jonsson, Johan (1712-(1769..1782)) 

Slädene (R), Possegården

Petersdotter, Maja (1813-1894) 

Slädene (R), Slädene by (Socknens slut)

Andersdotter, Kerstin (1792-1841) 

Fogel, Peter Olofsson (1790-1846) 

Sparlösa (R)

Abelson, Inge Bernt Gunnar (1923-2002) 

Ahlberg, Daniel (1775-1857) 

Lidbom, Anna Margareta Petersdotter (1739-1808) 

Persson, Gerd Marianne (1932-1968) 

Svensson, Lars (1761-1814) 

Sparlösa (R), Smedegården

Ahlberg, Jonas Peter (1744-(1825..1830)) 

Stora Mellby (P), Genneved Nedergård

Borgstedt, Karin Johansdotter ((1780..1781)-1857) 

Stora Mellby (P), Kulehede

Bengtsson, Per (1724-(1768..1807)) 

Larsdotter, Karin (1726?-1807) 

Persson, Lars (1761-1809) 

Stora Mellby (P), Ubby, Östergården

Alberg, Lars (1810-1892) 

Stora Mellby (P), Utby Östergården

Ahlberg, Daniel (1775-1857) 

Sundals-Ryr (P)

Eriksson, Olof (1753-(1823..)) 

Sundals-Ryr (P), Bön

Fogel, Peter Olofsson (1790-1846) 

Sunnersberg (R)

Jansson, Anders (1757-1828) 

Synnerby (R)

Andersson, Anders (1736-) 

Jansdotter, Kajsa (1757-1836) 

Pettersdotter, Lena ((1736..1743)-) 

Synnerby (R), Entorp, Smedstorpet eller Lunden

Andersson, Johannes (1770-1832) 

Johansson, Peter (1795-1874) 

Synnerby (R), Lövåsa

Lidbom, Peter (1700?-1759) 

Synnerby (R), Norledet kyrkotorp

Bengtsson, Lars (1775-1830) 

Johansdotter, Märta (1733-1815) 

Larsdotter, Anna (1763-1816) 

Larsdotter, Kajsa (1796-1849) 

Larsson, Bengt ((..1738)-1819) 

Synnerby (R), Såntorp, Tripsåsen

Gren, Bengt Larsson (1793-1868) 

Särestad (R)

Götberg, Karl Larsson (1747-1808) 

Jonasdotter, Annika (1750-1835) 

Sävare (R)

Andersson, Anders (1736-) 

Göransdotter, Anna (1793-1853) 

Händahl, Bengt Persson (1728?-1801) 

Sävare (R), By, Vinninga Gästgivaregård, Glasbacken

Persson, Erik (1740-1818) 

Sävare (R), By, Vinninga Gästgivaregård, Stakatorpet

Eriksson, Andreas (1783-1839) 

Sävare (R), Fattigstugan

Jonsdotter, Ingrid (1746-1831) 

Söne (R)

Johansdotter, Stina Cajsa (1818-1885) 

Larsdotter, Johanna (1860-1946) 

Mattson, Lars (1667-)

Persson, Anders (1725-) 

Söne (R), Bergsgården

Söderlund, Anders Johan (1855-1933) 

Söderlund, Gerda Maria (1901-1968) 

Söne (R), Kil

Andersdotter, Anna (1737-1803) 

Andersdotter, Ingrid (1683?-1729)

Bengtsson, Anders (1707?-1747)

Jonsdotter, Anna (1643-1729)

Larsdotter, Elin (1709?-1782) 

Söne (R), Madberget

Andersson, Johannes (1823-1874) 

Söne (R), Nordbacka

Andersdotter, Katarina (1755-1815) 

Gislesson, Anders (1709?-1773) 

Persdotter, Ingeborg (1718-1759) 

Söne (R), Skog

Andersson, Lars (1736-1813) 

Gislesson, Jon (1635?-(1691..1697))

Jonsson, Måns (1674?-1729)

Larsdotter, Elin (1670?-1725)

Larsdotter, Karin (1693?-1743)

Larsdotter, Maria (1724-1799) 

Månsson, Jon (1719-1786) 

Persdotter, Marit (1677?-1759)

Skog, Anders Andersson (1698-1754) 

Söne (R), Skog, Hans Bengtsgården

Andersson, Lars (1790-1864) 

Jonsson, Anders (1755-1805) 

Larsdotter, Maja (1818-1901) 

Larsdotter, Maria (1764-1835) 

Larsdotter, Maria (1793-1832) 

Månsson, Jon (1719-1786) 

Svensdotter, Karin (1717-1790) 

Söne (R), Skog, Per Andersgården

Andersdotter, Anna (1737-1803) 

Andersson, Lars (1736-1813) 

Jonsson, Gisle (1665-1712)

Larsdotter, Maria (1764-1835) 

Söne (R), Skog, Västerbacka

Larsdotter, Maria (1793-1832) 

Söne (R), Sörby

Olofsdotter, Marit (1670?-1743)

Svensson, Lars (1689?-1738) 

Söne (R), Västerbacka

Andersdotter, Katarina (1755-1815) 

Larsson, Lars (1724?-1778) 

Söne (R), Västerbacka, Granbacken

Söderlund, Anders Johan (1855-1933) 

Tengene (R)

Ahlberg, Jonas Peter (1744-(1825..1830)) 

Götberg, Karl Larsson (1747-1808) 

Tranum (R)

Duktig, Johannes Andersson (1780-1851) 

Tranum (R), Guteberg

Karlsson, Jonas (1759-1816)

Tranum (R), Rättaregården

Andersson, Jon (1691?-1751) 

Bengtsdotter, Britta (1709?-1794) 

Jansson, Jonas (1738-1797) 

Jonsdotter, Ingeborg (1779-1822) 

Jonsdotter, Karin (1745-1821) 

Trässberg (R), Bajegården, Måsen eller Kvarnängen

Göransdotter, Anna (1793-1853) 

Larsson, Göran (1756?-1793) 

Tun (R)

Ahlberg, Jonas Peter (1744-(1825..1830)) 

Lidbom, Anna Margareta Petersdotter (1739-1808) 

Tådene (R)

Andersdotter, Anna (1774-) 

Bengtsson, Anders (1726-1799) 

Jansson, Jonas (1738-1797) 

Jonsdotter, Karin (1745-1821) 

Tådene (R), Ekeberg

Larsdotter, Annika (1722-1767) 

Tådene (R), Goentorp

Johansdotter, Fredrika (1849-1920) 

Tådene (R), Goentorp, 3:1

Larsson, Abel (1863-1948) 

Tådene (R), Storeberg, Ledet

Jonasson, Lars (1752-1817) 

Jonsdotter, Stina (1797-1887) 

Karlsdotter, Kerstin (1748?-1810) 

Karlsson, Lars (1828-1900) 

Larsson, Karl (1795-1875) 

Tådene (R), Svenstorp

Larsson, Karl (1795-1875) 

Tådene (R), Årtorp, Tomten

Andersdotter, Kerstin (1766-1840) 

Jonsdotter, Stina (1797-1887) 

Karlsson, Jonas (1759-1816) 

Uvered (R), Uvereds Säteri eller Herrgård

Persson, Frans Ludvig (1870-1947) 

Persson, Gerd Marianne (1932-1968) 

Persdotter, Anna Katrina (1871-1943) 

 

Vargöns kbfd (P), Fabriksvägen 5

Persson, Gerd Marianne (1932-1968) 

Vargöns kbfd (P), Lundala ålderdomshem

Persson, Karl Vilhelm (1891-1970) 

Varv (R)

Billingdahl, Laurentius (-1740) 

Vinköl (R)

Persson, Frans Ludvig (1870-1947) 

Persson, Karl Vilhelm (1891-1970) 

Vinköl (R), Blombacka

Bengtsson, Per August (1832-1907) 

Johansdotter, Maria Katarina (1843-1915) 

Magnusson, Per Johan (1837-1913) 

Pettersdotter, Sara (1835-1925) 

Vinköl (R), Fridhem

Persdotter, Anna Katrina (1871-1943) 

Väla (R)

Jansson, Anders (1757-1828) 

Söderlund, Anders Johan (1855-1933) 

Väla (R), Bäckgården, Prästdrögen

Johansson, Lars (1824-1897) 

Larsdotter, Maja (1818-1901) 

Väla (R), Fågelsången

Andersson, Johannes (1790-1837) 

Väla (R), Stommen

Andersson, Per (1762-1800) 

Bengtsson, Anders (1726-1799) 

Gunnarsdotter, Ingrid (1764-1831) 

Johansson, Lars (1824-1897) 

Persdotter, Annika Anna (1795-1865) 

Väla (R), Öråsen, Stolpetorpet

Larsdotter, Johanna (1860-1946) 

Vänersnäs (P), Stommen, Svedjan

Duktig, Johannes Andersson (1780-1851) 

Västra Tunhem (P)

Abelson, Inge Bernt Gunnar (1923-2002) 

Västra Tunhem (P), Fristorp

Ahlberg, Daniel (1775-1857) 

Ödsmål (O)

Johansdotter, Märta (1733-1815) 

Örslösa (R)

Andersdotter, Katarina (1739-) 

Persson, Anders (1725-) 

Örslösa (R), Ambjörnsgården

Andersdotter, Kerstin (1766-1840) 

Andersdotter, Maria (1754-1795) 

Larsdotter, Ingeborg (1720-1759) 

Örslösa (R), Ettrum, Frögdegården

Andersdotter, Maria (1754-1795) 

Andersson, Johannes (1790-1837) 

Örslösa (R), Källstorp, Fiskarboden

Andersdotter, Annika (1727?-1766) 

Andersson, Per (1762-1800) 

Örslösa (R), Källstorp, Lilla Skogstorp

Larsson, Lars (1760-1827) 

Örslösa (R), Lars Andersgården

Larsson, Måns (-1693?)

Månsdotter, Marit (1687?-1754)

Örslösa (R), Månslunda

Bryngelsdotter, Ingrid (1728-1782) 

Larsson, Olof (1731-1766) 

Olofsson, Lars (1681?-1734)

Örslösa (R), Månslunda, Olof Bengtsgården

Bryngelsdotter, Ingrid (1728-1782) 

Hansdotter, Britta (1692?-1743)

Larsson, Olof (1731-1766) 

Månsdotter, Marit (1687?-1754) 

Olofsdotter, Maria (1762-1812) 

Persson, Bryngel (1685?-1743)

Österplana (R)

Larsson, Petter (1764-1814)