Ortregister 7 generationer

Stockholm (AB)

Ekerö

Johanna Sofia Persdotter 1816-1891

Katarina

Frans* William Utterström 1879-1918
Hilda* Alfrida Persson 1882-1947 (Svea Livgarde)

Lovö

Anna Larsdotter Forsberg 1749-1803 född i Västergötland
Anna Sofia Helling Hilling 1791-?

Låssa

Anders Johansson Helling 1753-1804

Maria Magdalena

Fredrik Vilhelm Strömberg 1819-1851 (Göta Livgarde)
Frans Johan Gustav Utterström 1848-1900
Amalia Maria Strömberg 1848-1936

Sigtuna

Catharina Jansdotter Damström 1806-1886

Solna

Gunnar* Alfrred Utterström 1915-1994

Uppsala (C)

Danmark

Anders Eriksson 1732-1794
Kerstin Andersdotter 1740-1767
Kerstin Andersdotter 1765-1819

Lagga

Anders Jansson 1738?-1777
Margareta Larsdotter 1738?-1779
Jan Andersson 1763-1819

Södermanland (D)

Helgesta

Nils Andersson 1741-1795
Karin Catharina Persdotter 1753-1827
Beata Nilsdotter 1785-1823

Hyltinge

Per Jönsson Carlberg 1753-1790
Per Persson 1783-1828

Kronoberg (G)

Berg

Stina Persdotter 1762-1849
Jonas Jonasson 1772-1817

Bergunda

Sven Gudmundsson 1750-1832
Martha Svensdotter 1788-1870

Gårdsby

Annika Anna* Jonasdotter 1742-1811

Hinneryd

Edit* Magdalena Andersson 1883-1966
Syster Inez* Eufrosyne Andersson 1910-1993

Kalvsvik

Lisa Löfwingsdotter 1757-1826

Söraby

Ingeborg Nilsdotter 1764-1837
Sara Andersdotter 1774-1850
Anders Pettersson 1776-1833
Peter Andersson 1819-1905
Anders Pettersson 1850-1919

Tegnaby

Leonard Johansson 1765-1851

Tolg

Jonas Nilsson 1752-1819
Martha Jonasdotter 1757-1840
Johannes Nilsson 1791-1844
Karin Jonasdotter 1792-1830
Nils Jonasson 1793-1841
Sara leonardsdotter 1794-1862
Jonas* Peter Nilsson 1822-1874
Katarina Johansdotter 1828-1905
Ingrid Maria* Jonasdotter 1854-1944

Vederslöv

Håkan Andersson Widing 1746-1825
Märtha Månsdotter 1760-1801
Måns* Magnus Håkansson Gunstig 1783-1861

Öjaby

Ingrid Catarina Magnidotter 1821-1901

Ör

Carin Jonsdotter 1758-1842

Kalmar (H)

Mörlunda

Sven Benjaminsson 1742-1825
Kerstin Svensdotter 1752-1840

Tveta

Petter Svensson Ingerman 1786-1859

Gotland (I)

Anga

Catharina Persdotter 1759-1835
Per Pettersson Lutha 1789-1866

Bunge

Per Persson Broe 1761-1789
Brita Elisabeth Persdotter 1788-1858

Hejdeby

Brita* Maria Ingerman 1809-1894

Kräklingbo

Olof Alfred* Persson Östergren 1852-1926

Rute

Elisabeth Olofsdotter 1763-1837

Kristianstads (L)

Gråmanstorp/Klippan

Helena Åkesdotter 1751-1828
Hanna Knutsdotter 1789-1824
Mattis Jönsson 1792-1870
Anders Matsson  1818-1887

Oderljunga

Hans Nilsson 1770-1854
Sissela Andersdotter 1777-1848
Pernilla Hansdotter 1822-1887

Vedby

August Andersson Anderberg 1853-1916

Halland (N)

Knäred

Per Persson 1751-1825
Karin Svensdotter 1754-1831
Per Jönsson Kill 1767-1808
Sven Hansson 1769-1813
Nilla Persdotter 1772-1828
Sven Persson Kärrman 1791-1854
Pernilla Persdotter 1808-1864
Per Svensson 1832-1886
Johanna Persdotter 1861-1946
Patrik* Waldemar Anderberg 1888-1954

Laholms landsförsamling

Sven Christensson 1769-1855
Bengta Larsdotter 1770-1845
Johanna Nilsdotter 1774-1857
Sven Svensson 1798-1861
Christina Svensdotter 1809-1890
Bengta Svensdotter 1837-1915

Bohuslän (O)

Bokenäs

Christen Nilsson 1743-1824
Sigrid Björnsdotter 1744-1804
Anders Jönsson 1755-1825
Nils Johansson 1771-1831
Jöns Andersson 1790-1839

Dragsmark

Christina Axelsdotter 1792-1871
Johannes Jönsson Hedin 1822-1908

Forshälla

Johanna Håkansdotter Ljungberg 1794-1843

Herrestad

Hans Jonsson 1753-1826
Kristina Andersdotter 1765-1809
Christen Andersson 1767-1835
Kerstin Nilsdotter 1782-1854
Annika Jonasdotter 1799-1839
Anna Christina* Johansdotter 1826-1865
Sven* Algot Nilsson 1892-1978

Högås

Christian Mårtensson 1727-1797
Johannes Andersson 1734-1807
Barbro Nilsdotter 1742-1774
Nils Hansson 1748-1801
Andreas Nilsson Hviter Witter 1751-1820
Britta Rasmusdotter 1757-1803
Dorothea Christiansdotter 1778-1829
Maja Greta Nilsdotter 1818-1868
Nils* Adolf Svensson 1858-1930

Skredsvik

Anna Kristensdotter 1724-?
Kerstin Kristensdotter 1731-1770
Anders Gunnarsson 1736-1772
Nils Tollesson 1742-1823
Jacob Nilsson Gullström 1749-1798
Börta Tollesdotter 1750-1792?
Sven Andersson 1751-1808
Martha Andersdotter 1751-?
Helena Andersdotter 1753-1827
Nils Nilsson 1772-1820
Bernt Christensson 1775-1852
Ingeborg Jakobsdotter 1778-1827
Andreas Svensson 1779-1855
Martha Hansdotter 1785-1840
Olena Olsdotter 1789-1857
Johannes Andersson 1795-1864
Sven Andreasson 1811-1889
Johanna Nilsdotter 1820-1900
Gustaf Christensson 1821-1898
Andreas Berntsson Nord 1826-1907
Johanna Sofia Andreasdotter 1855-1931
Anna Katrina Gustafsdotter 1859-1944
Johan* Alfred Johansson Frans 1859-1947
Josefina* Kristina Johansdotter 1889-1932
Astrid* Sofia Linnéa Nilsson 1914-2002

Torp

Kristina Olsdotter 1762-1835

Uddevalla

Johanna Maria Brunström 1821-1908

Älvsborg (P)

Alingsås landsförsamling

Anders Torbjörnsson 1702-1785

Bollstad

Anders Andersson 1746-1814

Fors

Anna Hansdotter 1765-1811

Hjärtum

Margareta Jonsdotter Ljungberg 1766-1845

Magra

Annika Andersdotter 1768-1823
Greta Jonsdotter 1801-1853
Annika Larsdotter 1839-1922

Naglum

Anders Magnus Olofsson 1820-1871

Norra Björke

Olof Olofsson ?-?
Britta Trulsdotter 1725-?
Bengt Larsson 1727-1782
Marit Andersdotter 1727-1809
Maja Chatarina Olofsdotter Wetterin 1756-1832
Maja Andersdotter 1802-1857
Matilda Andersdotter 1867-1962

Råggärd

Catharina Andersdotter 1763-1843

Upphärad

Hans Svensson 1725-1800
Anna Nilsdotter 1729-1792

Väne-Åsaka

Tomas Bengtsson 1723-1795
Jonas Andersson 1728-?
Anna Persdotter 1729-1798
Stina Svensdotter ca 1732-?
Brita Börjesdotter 1752-1823
Kerstin Tomasdotter 1760-1849
Gunnar Andersson 1762-1796
Anders Jönsson 1763-1829
Anders Gunnarsson 1796-1851
Cajsa Andersdotter 1797-1850
Christina Andersdotter 1831-1890

Vänersnäs

Karl Richard Pettersson 1912-1990

Västra Tunhem

Annika Bengtsdotter 1727?-1797
Börje Larsson 1730?-?
Anders Persson 1728?-1801
Lars Andersson 1747-1813
Olof Andersson 1784-1857
Anna Greta* Larsdotter 1793-1863

Skaraborg (R)

Barne-Åsaka

Cajsa Svensdotter 1737 – ?
Jan Olsson 1765-1843
Lars Jansson 1797-1870

Flo

Peter Andersson 1737-1812
Anna Gudmundsdotter 1755-1835
Johannes Andersson 1788-1874
Petter Johansson 1841-1921

Lekåsa

Olof Jonasson 1737-1786
Kerstin Bengtsdotter 1768-1824

Råda?

Jonas Pettersson 1762-1810

Trökörna

Johan* August Pettersson 1866-1938

Ås

Anna Petersdotter 1770-1836

Värmland (S)

Jonas Johansson 1771-1848 död Herrestad (O)

Bjurtjärn

Annika Olofsdotter 1732-1810
Sven Jonsson 1744-1825
Clara Svensdotter 1768-1840
Olof Göransson 1770-1842
Sven Olsson Utterström 1811-1852

Bro

Britta Jonsdotter 1759-1838

By

Eva Kajsa Lillberg 1820-1884
Karolina Fredriksdotter 1850-1901

Kila

Anders Nilsson 1753-1814
Britta Andersdotter 1793-1877

Långserud

Anders Jonsson 1741-1814
Annika Svensdotter 1751-1835
Olof Andersson Backman 1788-1867
Fredrik Olsson 1826-1871

Nedre Ullerud

Karin Håkansdotter 1740-1788
Stina Andersdotter Härnström 1785-1855

Norra Råda

Kerstin Jönsdotter 1768-?

Stora Kil

Anders Andersson 1749-1822

Östra Ämtervik

Nils Persson Prästberg 1771-1824
Petter Nilsson Lillberg 1791-1837

Örebro (T)

Karlskoga

Göran Eskilsson 1738-1809
Stina Eriksdotter 1749-1773

Västmanland (U)

Västerås domkyrko

Anna Kristina Lang 1755-1827 (född i Småland?)
Anders Gustav Strömberg 1793 – ?

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.